Vhodné voliéry pre exotické vtáctvo

 

Určite milujete svoje vtáčiky, inak by ste ich asi nemali a ak im chcete dopriať to najlepšie poradíme vám pri výbere ich nového „domčeka“ na čo dávať pozor. Veď aj oni  chcú žiť slušne a na úrovni, v zime sa netriasť  a v lete nepotiť. Chov exotického vtáctva totiž prináša okrem potešenia aj   povinnosti a zriadenie voliéry je prvou a hlavnou z nich.  Najmä zima môže byť pre teplo milujúce tvory nebezpečná a preto  ich treba nechať pekne prezimovať podľa skúseností odborníkov. Možností je veľa, len si stačí vybrať tú správnu voliéru.

 

Interiér a či exteriér ?

 

Úplne prvá a základná otázka, ktorá sa nám kladie, je kam umiestniť voliéru pre našich operených spoločníkov.  Pýchou milovníkov exotických druhov vtákov je samozrejme delenie si obydlia spolu s nimi. Rozžiaria vašu domácnosť pestrými farbami, rozveselia  zvonivým spevom,  ale aj pobavia vašu návštevu kurióznou výslovnosťou a slovíčkami.

Máte ich za kamošov a preto by ste k nim mali aj tak pristupovať. Je prirodzené, že najlepšie sa budú cítiť v im blízkom prostredí exteriéru, ideálne vo vybudovanej a voľnej voliére, ktorá im umožní prežívať svoj prirodzený letový impulz.

Pri exteriérovej voliére treba brať do úvahy poveternostné podmienky, aby na ňu nepršalo ani zboku, aby sa tam neudržiavala dlhodobo vlhkosť prípadne na ňu v lete nepražilo

Náš tip: Kvalitná povrchová úprava je základ. Dobré svetlo vonku a či vnútri. Dbajte na to aby bola voliéra umiestnená na mieste kde je dostatočné denné svetlo, ktoré im zabezpečí dlhší čas kŕmenia.

 

 

Doprajte svojim exotom priestor, ktorý si zaslúžia

 

Konečná veľkosť voliéry závisí od viacerých  bodov. V prvom rade je to celkový počet vtákov a druhov, ktoré chceme chovať a takisto ako vážne to z chovom myslíme, či sa mu chceme venovať dlhodobo, alebo je to len náš najnovší výstrelok.

Snom každého chovateľa, je mať pre svoje vtáctvo čo najväčšiu voliéru aby si mohli pokojne lietať zo strany na stranu. Samozrejme aj tu platí, čím väčšia tým lepšia. Nie každá domácnosť milovníkov operencov si toto môže dovoliť, či už z finančných dôvodov, alebo kvôli priestoru. Aj keď máme iba na menšiu voliéru dbajme na to aby bola vyrobená z kvalitného materiálu a ak bude mať kolieska,  vyriešime aj problém s premiestňovaním.  Ak chceme chovať vtáky na rozmnožovanie, musíme im zabezpečiť miesto, kde budú  páry nerušené 😉

Náš tip: vyberajte si podlhovasté predĺžené podlahy, takéto tvary ponúkajú dlhšie trasy na prelet.

 Bezpečnosť na prvom mieste

Okrem veľkosti existujú samozrejme aj ďalšie dôležité otázky, ako napríklad bezpečnosť. Voliéra musí byť postavená tak, aby sa nemohla „rosypať“, odsunúť alebo rozpadnúť.

Ak by tomu tak nebolo, vaši štvornohý miláčikovia „mačky & co“ by mohli byť vážnou hrozbou pre vašich „exotov“.  Na prvom mieste sú pevné základy a kvalitná konštrukcia, nie plastová.  Rovnako dôležitým bodom bezpečnosti je zámok. Ak sa mu podarí preletieť cez dvere voliéry,   môže sa stať že vám vtáčik odletí aj cez pootvorené okno a vy mu ani nestihnete zamávať  na cestu.

Ak sú vtáky chované v exteriéri dôležitý je prístrešok. Ten by mal slúžiť proti prievanu, teplu, vlhkosti, chladu a horúčavám. Na zimu je ideálne zabezpečiť vyhrievaný prístrešok, aby zvieratká neutrpeli vážne zdravotné problémy.

Náš tip: Nešetrite peniaze na lacných materiáloch, nestavajte im vzdušné zámky, zabezpečte im  bezpečné, zdraviu neškodné, netoxické materiály. Dajte si poradiť od odborníkov.