Papagáj sivý – Žako (rod: Psittacus)
Schopnosť hovoriť a napodobňovať zvuky robí z týchto stredne veľkých papagájov priam nezabudnuteľných spoločníkov. Majitelia Žakov často hovoria, že ich oprence dokážu hovoriť k téme a dokonca môžu prejavovať empatiu k ľuďom a ich emóciám. Žako však nevyniká len schopnosťou hovoriť. Tieto vtáky sú známe aj vďaka svojej vysokej inteligencii, ktorá im zabezpečila označenie „Einsteinov vtáčieho sveta“.
Základná charakteristika
Farba – sivá
Veľkosť – stredná
Priemerná dĺžka života – vyše 30 rokov
Zvuky – hlasová komunikácia
Interakcia – vysoko sociálna
Žako je jeden z najtalentovanejších hovoriacich a zvukov napodobňujúcich vtákov na planéte, aj preto ich nadšenci chovu operencov obľubujú. Nielenže je tento inteligentný druh milovaný mnohými skúsenými chovateľmi, ľahko ho rozoznajú aj nováčikovia. Jednoducho Žaka pozná každý. Tento papagáj je najstarším (a dnes jediným) chovaným druhom rodu Psittacus a prvé zmienky o jeho existencii pochádzajú už zo staroveku. Elegantná krása a príjemné vystupovanie tohto druhu mu zabezpečili prvé miesto v rebríčku popularity.
Na prvý pohľad Žako vyzerá ako stredne veľký a sivý vták, takmer ako holub, no po detajlnejšom prezretí objavíme aj krikľavo červený chvost, inteligentné oranžové oči a krásny vzor rybích šupín na perí
Región pôvodu a prirodzené prostredie
Papagáj sivý prirodzene obýva savany, mangrovníky a lesnaté oblasti západnej a strednej Afriky. Síce väčší poddruh Papagája sivého žije v Kongu (Papagáj sivý konžský), tento druh dosahuje omnoho väčšiu rozmanitosť v juhovýchodnej časti Pobrežia Slonoviny, v Keni a Tanzánii. Rozlohou menšiu oblasť obýva Papagáj sivý timneh, ktorý žije pozdĺž západnej hranice Pobrežia Slonoviny a v južnej časti Guinei. Ich potrava vo voľnej prírode pozostáva z palmových orechov, semien, ovocia a listov.
Starostlivosť a kŕmenie
Existuje viac dôvodov, prečo je Papagáj sivý často považovaný za znak vtáčej inteligencie. Nielenže sú tieto operence schopné mať širokú slovnú zásobu, majú aj prirodzenú schopnosť rozoznať význam slov a celých viet.
Žako potrebuje veľa hračiek, ktoré sú výzvou pre jeho intelekt, najmä bludiská a puzzle. Do bludísk im schovávajte granule alebo semená. Napodobňuje to akt hľadania potravy vo voľnej prírode. Netreba zabudnúť na veľké klietky a voliéry.
Na Papagája sivého zlé pôsobí stres a nepredvídané nepríjemné zvuky v prostredí. Stres môžete upokojiť, ak otočíte klietku rohom k stene. Určite pri stresových situáciách nedávajte klietku doprostred miestnosti.
Vtáky tohto druhu majú sklon k zníženej hladine vitamínu A alebo betakaroténu a preto je potrebné dopriať im dostatok zeleniny s vysokým obsahom týchto látok (napr. varené bataty, čerstvý kel). Ďalšou hrozbou pre Žaka s nedostatočnou stravou môže byť deficit vitamínu D. Tento vitamín je možné ľahko doplniť peletovanou/granulovanou stravou.
Osobnosť a správanie
Väčšina chovateľov si myslí, že Žaka by mali chovať iba skúsení nadšenci. Sú to zložité papagáje, veľmi citlivé a viac než náročné. Sú však veľmi okúzľujúce a bystré, no spojenie citlivosti a intelektu môže viesť k poruchám správania. Majú rady stereotyp a aj najmenšia zmena v rutínnom živote dokáže citlivého Papagája sivého vyviesť z miery. Majú sklony k vytrhávaniu a hryzeniu peria a iným zlozvykom. Paradoxne, Papagáj sivý timneh má tvrdšie správanie a hodí sa skôr do domácnosti, kde sa striedajú ľudia, zatiaľ čo Papagáj sivý konžský má rád menej chaosu.
Papagáj sivý je spoločenský vták, ktorý potrebuje byť dostatok času na rukách, avšak nie je hračkou na škádlenie. Toleruje škrabkanie hlavy a hladkanie, ale nemá rád intenzívny fyzický kontakt, aj keď niektorým jedincom neprekáža aj trochu túlenia. Každý jedinec má však individuálne preferencie. Žako sa môže stať „papagájom jednej osoby“, aj ak sú s ním od začiatku v kontakte všetci členovia domácnosti
Reč a zvuky
Žaka robí zaujímavým najmä jeho schopnosť rozprávať. Je jedným z najlepších hovoriacich v rodine papagájov, vie zopakovať slová a vety po jednom alebo dvoch počutiach. Tento vták dosahuje plnú schopnosť rozprávania približne v prvom roku života, ale veľa jedincov vie napodobňovať zvuky aj omnoho skôr.
Papagáj sivý si dokáže rozvinúť výnimočnú slovnú zásobu. Výskum dokonca ukázal, že tento druh rozumie tomu, čo hovorí. Dôvodom popularity druhu sú aj papagáj Alex (sivý konžský) a doktorka Irene Pepperbergová, ktorí na Brandeis University spolupracovali počas tridsiatich rokov až do roku 2007, kedy Alex zomrel na artériosklerózu (tvrdnutie ciev). Počas troch desaťročí výskumu Dr. Pepperbergová učila Alexa rozoznávať a identifikovať predmety, farby a tvary. Alex dokonca porozumel konceptom rovnakého a rozdielneho, vedel kategorizovať a dokonca počítať predmety. Alex bol na ceste k omnoho zložitejším myšlienkovým postupom, napríklad k čítaniu. Jeho spoločníci Griffin a Arthur pokračujú v spolupráci s Dr. Pepperbergovou a pokúšajú sa dosiahnúť Alexovu úroveň a možno sa dostať aj ďalej.
Bolo by chybou myslieť si, že Žako nie je hlučný vták len preto, že radšej rozpráva ako kričí. Tieto vtáky nie sú tak hlučné a neodbytné ako niektoré z juhoafrických druhov, ale dokážu sa naučiť zvuky domácnosti a neúnavne ich zneužívať na znepokojenie majiteľov. Len si predstavte nekončiace pípanie mikrovlnky alebo zvonenie telefónu bez možnosti vypnúť ho.
Zdravie a zvyčajné choroby
Jedince rodu Psittacus majú problémy s vytrhávaním peria, deficitom vápnika, vitamínu A a vitamínu D. Trápia ich infekcie respiračného systému, vtáčia chrípka a PBFD (choroba vtáčieho zobáku a peria).