Amazoňan (lat. Amazona)
Papagáje z rodu Amazoňan patria medzi obľúbené druhom stredne veľkých operencov aj vďaka ich spoločenskému charakteru. Často sú opisované ako energické, hravé a extrovertné – niektoré dokonca rady spievajú. Samčeky sú povestným svojim “macho” správaním – zvyknú napnúť chvost, vypúliť oči a pochodovať po podlahe či po stole.
Základná charakteristika
Farba – zelená
Veľkosť – stredná
Priemerná dĺžka života – vyše 30 rokov
Zvuky – hlasová komunikácia
Interakcia – sociálna
Druhy:
- Amazoňan žltohlavý (Amazona oratrix)
- Amazoňan fialovohlavý (Amazona finschi)
- Amazoňan kurika (Amazona amazonica)
- Amazoňan žltotylový (Amazona auropalliata)
Stručné fakty
- Amazoňany majú na chvoste krátke perie s oblým vykrojením, zatiaľ čo iné letce z radu papagájotvaré (rod Ara, rod Korela) majú dlhé špicaté perá.
- Existuje približne 27 druhov rodu Amazoňan, avšak iba 10 až 12 z nich je domestikovaných.
- Samčekovia často pochodujú, hlavne keď sú príliš nabudení či úzkostliví.
- Najmenším druhom je Amazoňan bieločelý (cca 25 cm), jedným u najväčších druhov je Amazoňan džungľový (cca 40 cm)
Amazoňany sú povestné svojou živou povahou. Tieto stredne veľké až veľké papagáje sfarbené do zelenej sú zvyčajne hlučné, komické a milujú byť stredobodom pozornosti.
Región pôvodu a prirodzené prostredie
Amazoňany pochádzajú z Mexika, Južnej Ameriky a rôznych častí Karibiku. Prirodzené prostredie divokého Amazoňana zahŕňa savany, palmové háje, krovité porasty a dažďové lesy.
Starostlivosť a kŕmenie
Väčšina Amazoňanov miluje kúpanie, čo zahŕňa aj sprchovanie s majiteľom, striekanie vodou či skákanie do vody a jej rozlievanie naokolo. Kúpanie je dôležité pre zdravé perie. Keďže milujú jedlo a majú zlozvyk žobrať ľudskú potravu od majiteľov, Amazoňany sú ľahko priberajú a trpia nadváhou. Tieto vtáky potrebujú priestranné klietky s hračkami a hojdačkami, ako aj s priestorom (či stromom) na hranie alebo lanami a rebríkmi na lezenie, aby mali dostatok zdravého pohybu a cvičenia.
Amazoňany majú veľký apetít najmä na ľudské jedlo, preto by sa mali majitelia uistiť, že od členov domácnosti nedostávajú prílišné množstvo pamlskov a varených jedál. Ich stravovanie by malo zahŕňať nutrične vyrovnanú pre nich vyrábanú potravu s prídavkom čerstvej zeleniny, ovocia a zdravých pamlskov plných výživy a nie kalórií. Amazoňany si, okrem chuti, náramne užívajú aj textúru potravy. Správne živený Amazoňan, ktorý konzumuje zdravú a nutrične vyrovnanú potravu, sa môže dožiť až 60 rokov.
Osobnosť a správanie
Amazoňany sa rady hrajú agresívnym spôsobom. Tieto letce zvyknú v klietke hojdať dole hlavou, vyžívajú sa v ničení drevených hračiek, ba dokonca sa zobákom bijú s rukou majiteľa. Vtáky tohto rodu sú najčitateľnejšími spomedzi papagájov najmä preto, že vedia dať najavo svoje emócie pomocou reči tela: napríklad vypúlené oči, zježené perie na hlave a krku, rozprestrené perie na chvoste a bojový postoj indikujú veľmi ľahko popudlivého jedinca.
Majitelia týchto oprenecov by mali dávať pozor na ich reč tela, aby správne porozumeli ich pocitom. Popudlivý Amazoňan sa Vám možno snaží povedať, že nechce, aby ste ho držali na rukách a ak toto nezistíte včas, môže vás uhryznúť. Amazoňan sa počas hry dokáže dostať do stavu prílišného nadšenia, najmä keď vás držia zobákom. Vtedy by ste mali hru ukončiť, aby sa papagáj upokojil. Samčeky Amazoňana žltohlavého, žltotylového a modročelého sú zvyčajne agresívnejšie ako samičky týchto druhov.
Reč a zvuky
Vtáky rodu Amazoňan sú jednými z lepších rečníkov sveta papagájov. Milujú najmä hudbu a spev. Tieto vtaky nezaujíma, či spievajú správne a dobre, budú si spievať, ako by pieseň zložili samy. Dokážu sa naučiť povedať slová a celé vety, dokonca napodobňovať zvuky. Amazoňany vedia byť hlučné najmä, keď chcú pozornosť. Keď niečo chcú, nahlas kričia a opakovane vydávajú iritujúce zvuky. Mnohé vydávajú nepríjemné hlasné zvuky vyjadrujúce potešenie z ich obľúbeného pamlsku.
Zdravie a zvyčajné choroby
Amazoňany sú náchylné na obezitu a preto by si mali majitelia dávať pozor na to, čo svojim papagájom každodenne ponúkajú k jedlu. Medzi iné choroby a ťažkosti, ktoré ich postihujú patria:
- Polyomavirus – spôsobuje anorexiu, letargiu, úbytok hmotnosti, smrť
- Chlamydióza – príznakmi môžu byť znížená chuť do jedla, našuchorené perie, výtok z nosa
Nedostatok vitamínu A – v prípade neadekvátnej stravy
Zadovážte si Amazoňana
Tieto vtáky je možno kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo od chovateľov. V niektorých krajinách ich je možné aj adoptovať, ak sa však rozhodnete pre túto možnosť, pýtajte sa, prečo sa bývalí majitelia vzdali ich papagája a či nemá poruchy správania.
Medzi obľúbené domestikované druhy patria:
- Amazoňan žltohlavý (Amazona oratrix)
- Amazoňan modročelý (Amazona aestiva)
- Amazoňan žltotylový ( Amazona auropalliata)
- Amazoňan fialovohlavý (Amazona finschi)
- Amazoňan kurika (Amazona amazonica)
- Amazoňan bieločelý (Amazona albifrons)
- Amazoňan džungľový (Amazona farinosa)