Kŕmne zmesi alebo granule?

Kŕmne zmesi alebo granule?

Na otázku – Chcete dať svojmu operencovi tú najlepšiu stravu? –by odpovedali áno všetci tí, pre ktorých je  chov vtákov hobby. Má táto otázka definitívnu odpoveď? Za súčasného stavu našich poznatkov– nie.

Potrava pre papagáje

Môžeme vám poskytnúť užitočné informácie. Možno je práve teraz najvhodnejšia chvíľa, aby ste sa zamysleli nad kvalitou stravy. Nemyslíte si? No tak sa na to pozrime.

Vo voľnej prírode môžu byť niektoré zložky potravy k dispozícii skoro počas celého roka, no živiť sa nimi budú vtáky iba v určitej fáze svojho vývoja alebo v určitej časti roka. Napríklad pri operení mladých jedincov, alebo pri nedostatku iných zdrojov potravy.

Silva počas práce v južnej Amerike zistil, že mnohé druhy papagájov konzumujú až 60 položiek. Existuje však veľa dôvodov, prečo imitovanie stravy voľne žijúcich vtákov je pri ich chove temer nemožné:

 • Celkový počet druhov ovocia, kvetov, semien, kôry, konzumovaného hmyzu.
 • Nedostatok týchto zložiek potravy v miernom podnebí.
 • Variabilnosť vtáčej stravy v rôznych fázach ich životného cyklu.
 • Nutnosť stravy so zvýšeným obsahom tuku a proteínov potrebných na let divokých vtákov.

Naše neúplné poznatky o mnohých druhoch.

Granule/ pelety – trochu z histórie

Takže pelety. Kedy sa začala ich výroba a ako sa vyvíjala? V osemdesiatych rokov 20. storočia sa najprv produkovali spracovávané peletované a extrudované krmivá. Tieto často propagované krmivá sú z určitého pohľadu naozaj lepšie než pôvodné krmivá založené na semenách. Mnohí majitelia vtákov chovali svojich operencov výlučne semenami, a to ich ochudobňovalo o základné živiny. A čo bolo ešte horšie, niektorí dopriali svojim operencom jedlá, ktoré boli extrémne nevhodné pre zdravie vtákov.

Netvrdím, že jeden zemiakový lupienok alebo kúsok suchého koláčika spôsobí, že vták spadne z bydla, no denná konzumácia stravy s vysokým obsahom tukov, vyprážaných jedál, spracovávaných potravín určených pre ľudí, či už sladených alebo solených, neodvratne skráti život vtákov a zvýši pravdepodobnosť vzniku rôznych chorôb: tuhnutia pečene, upchania ciev, dny a ďalších. Tieto všetky stavy som zažil u vtákov, ktorých mi priniesli na záchranu amatérski chovatelia, no nikdy u vtákov, ktoré pochádzali od renomovaného chovateľa, prípadne od človeka, ktorý si vtákov šľachtí sám.

Nie je až tak veľa odborných štúdií, ktoré by sa zaoberali výživou papagájov, ako je to pri iných druhoch živočíchov. Vo vtáčom svete išielnajväčší balík peňazí na výskum hydiny. Dôvody sú jasné. Okrem toho aj prvotné zloženie peliet bolo založené na výskume hydiny. Doteraz ešte nikto neskúmal vplyv dlhotrvajúceho konzumovania peliet na dlhovekosť papagájov. Realizácia tohto typu štúdie je priam nepredstaviteľná.

V časopise Veterinary Record vyšiel pred 15 rokmi významný článok, v ktorom jeho autori L. Hess, G. Maudlin a K Rosenthal uskutočnili prieskum 135 domácich vtákov, pričom odhadli obsah nutričných látok ich stravy. Majitelia domácich vtákov vyplnili dotazník, aby sa dala určiť týždenná spotreba krmiva vtákov. Vtáky sa začlenili do šiestich potravinových skupín, a to podľa množstva skonzumovaných semien, peliet a ľudskej stravy.

Dve nezávislé laboratóriá následne analyzovali obsah nutričných látok, ktoré skonzumoval každý jeden vták. Potom vyvážený obsah jednotlivých živín porovnali s odhadovanými nákladmi na starostlivosť o domácich vtákov. Vtáci, ktorí konzumovali približne o 50 % menej stravy, ako obsahujú namiešané produkty, mali nedostatočný príjem vitamínov A, D3 a vápnika. Stravy s vysokým obsahom ľudskej potravy mali nízky obsah bielkovín, energie, vitamínov a minerálov.Diéty s vysokým obsahom semien mali nadmerný obsah tuku a nemali dostatok vitamínov A, D3 a vápnika.

Veterinári, ktorí sústavne videli podvyživené a apatické, letargické a nadváhou trpiace vtáky, ktoré nejedli nič iné len semená, pobádali majiteľov, aby nahradili semená peletovanou stravou. Tento trend potom pokračoval. Množstvo správ dokazuje, že vtákom, ktoré prešli na peletovú stravu, sa následne upravila buď ich nadváha, alebo sa zlepšil ich zdravotný stav.

A čo je ešte lepšie, začali sa vyrábať rozmanité pelety s rôznymi výživovými zložkami. Jeden druh alebo jedna veľkosť peliet nie je vhodná pre všetkých vtákov. Dnešná škála peliet je naozaj ohromujúca, dnes už dokážete nájsť konkrétne krmivo pre konkrétneho vtáka. Ukážková bola moja vlastná skúsenosť s kŕmením krmiva Kaytee pri kŕmení Benniho modro-zlatého papagája, ktorého som takto prikrmoval 6 týždňov od jeho vyliahnutia. Radosť na neho pozerať.

Bolo to oveľa jednoduchšie, ako pred pár rokmi, keď som namixovanou zmesou ručne kŕmil piatich osirelých papagájov horských v ich hniezde (Regent Parakeets). Štyri papagáje prežili a dožili sa dospelosti.

Ak sa rozhodnete pre pelety, tak si pozorne prečítajte ich zloženie. Porovnajte zloženie peliet s tým, čo majú vtáky k dispozícii vo voľnej prírode. Tu si môžete zakúpiť vaše kompletné krmivo.

Niektorí pelety odmietajú pre ich uniformitu. Pelety,podľa nich, chutia každý deň rovnako a ich tvar je stále ten istý. Zbožňujem cereálie s hrozienkami a orieškami, no asi by sa mi prejedli, keby som ich na stole videla 2-krát za deň neustále.

Papagáje sa vo voľnej prírode vyznačujú tým, že požierajú semená plodov.

EB Cravens, jeden z najskúsenejších chovateľov vtákov(aviculturist), nám dal tento zoznam semien ,… semená guavy, marakuje,semená figy, semená jabĺk, semená tropických dubov, semená eukalyptu, semená papaye, palmové semená, semená bodliakov, kvetov a tráv, semená ryže, kukurice, obilnín, semien dubu, semená nohovca (Podocarpus) a hlohyne (Pyrocantha), semená borovice, buku, tekvice, uhorky a melónu, semená repky, fazule, hrachu, šošovice, pohánky a stovky ďalších.

Semená sú prírodné balíčky uskladnenej živej energie a sú hlavným dôvodom, prečo má toľko papagájov a parakeetov/papagájikov také odolné zahnuté/hákovité zobáky. Chovatelia druhov Keepers of Budgerigar, Lovebird, Conure, Rosella, Amazon, Kakadu, Macaw a ďalších robia svojim vtákom medvediu službu, keď súhlasia s nezmyselnou teóriou, že semená sú pre papagájov nevhodné.

Tu si od EB Cravensa prečítajte viac.

Hoci papagáje žerú vo voľnej prírode najmä semená, v súčasnosti už vieme, že strava zložená zo samých semien je nedostatočná. Spoliehanie sa na semená ako na jedinú výživudovedie vtákov väčšiny druhov k ich podvýžive. Niektoré druhy vtákov prejavia známky podvýživy skôr ako iné, a to v závislosti od požiadaviek kladených na jednotlivé druhy. Príznaky podvýživy u vtákov zahŕňajú:

 • deformované perie,
 • nadmerný rast zobáku a pazúrov,
 • šupinatá pokožka,
 • čierne sfarbenie na zelených alebo žltých perách,
 • prebytočný keratín (roh) na zobáku, čo mu dáva ohyzdný vzhľad,
 • chronické infekcie,
 • paralýza (lutino Cockatiels),
 • hnedé zhustené olupovanie (papagáje Budgerigar),
 • upchatie vajcovodu u vtáka, vajcia vtákov s tenkou škrupinou, novonarodené jedince s nohami obkročmo,
 • hryzenie/vyhryzovanie si peria,
 • obezita,
 • ochorenie tučnej pečene.

Podvýživa nie je limitovaná len na vtáky, ktoré sa živia výhradne iba semenami. K podvýžive môžu taktiež prispieť aj iné druhy stravy, akou je i formulovaná strava.

 Gloria Scholbe nám v informatívnom článku radí, aby sme zvážili tieto poznatky:

 • Na svete neexistuje žiadne také jedlo alebo potravinový vzorec, ktoré by spĺňalo nutričné požiadavky všetkých druhov vtákov.
 • Semená predstavujú prirodzený a dôležitý zdroj živín, preto by mali byť čo najčastejšie zahrnutédo vtáčej stravy.
 • Ak zo stravy vtákov vylúčime všetky semená len preto, lebo im chýbajú niektoré živiny (čoplatí aj u inej stravy),je z hľadiska stravovania zlé rozhodnutie.
 • Strava pozostávajúca iba zo semien spôsobuje u vtákov podvýživu.

Našim problémom (vtáky s tým problém nemajú) je to, že väčšina vtákov preferuje práve semená pred zelenou stravou. Keďže vtáky dennodenne odmietajú zelenú stravu, ošetrovatelia im ju prestávajú krájať a ponúkať. No a potom, keď papagáje v súvise s nevhodnou stravou ochorejú, veterinár im predpíše pelety.

Než už spravíte akékoľvek rozhodnutie, či konzumovať pelety, alebo semená, mali by ste zvážiť jednu vec: zvyčajne ,dostanete to,koľko za to zaplatíte’. Lacné alternatívy týchto dvoch spôsobov kŕmenia môžu mať škodlivé účinky. Umelé farbivá v peletách, prach v semenách, zatuchnutosť nielen semien, ale i peliet v prípade ich nesprávneho skladovania.

Čo na to hovoria ošetrovatelia papagájov

Skúmala som niekoľko majiteľov papagájov rôznych druhov, profesionálnych a trénerov, úspešných chovateľov, majiteľov, pre ktorých je chovanie len hobby, a chovateľov voľne sa pohybujúcich papagájov. Väčšina z nich má vtáky, chovné kusy na párenie, alebo voľne lietajúce vtáky. Na vlastné oči som mohla vidieťa obdivovať ich perie a ich chovanie. Spýtala som sa na názor Sama Marriageho z Marriages. Tu je niekoľko odpovedí, ktoré mi poskytol.

Sam pochádza už zo šiestej generácie jeho rodiny, ktorá savenuje strave pre zvieratá. Hovorí:

Vyrábame mnoho druhov kŕmnych peliet, takže si myslím, že pelety nie sú zlý spôsob na kŕmenie zvierat.

No spôsob, akým sa kŕmi napríklad králik alebo sliepka, je veľmi rozdielny od toho ako sa kŕmi papagáj.

Papagáje sú veľmi inteligentné vtáky,vo voľnej prírode si potravu vyhľadávajú prirodzene samy, na otváranie škrupín používajú svoje nohy, zobák a jazyk. S jedlom musia mať určitú interakciu, musí to byť pre ne duševne stimulujúce.

Som presvedčený, že hromadne vyrábané peletyjedného tvaru, rovnakého vzhľadu, veľkosti, bohaté na sacharidy a zomleté na prášok, tepelne zohriate na vyše 100 stupňov Celzianie je tá najpríťažlivejšia strava. Nevzbudzuje u vtákov dlhodobý záujem. Vo sveteživočíšnych krmív je momentálne veľký rozruch v súvislosti s peletami lisovanými za chladna bez obsahu mäsa v odvetví živočíšnych krmív.

Vždy je však dôležitá kvalita semien a kvalita zmesí. Treba sa zakaždým uistiť, či daný mix neobsahuje väčšie množstvo nezdravých látok. Z toho by mohol rýchlo vzniknúť problém, akým je obezita.

Opäť EB Cravens:

Vtáky majú radosť z lúskania semien. U spracovávaných peliet je to o ničom, lebo vtáky sú z nich nesmierne znudené. Ako by sa vám to páčilo, keby ste museli v jednom kuse, každý deň, celý svoj život jesť iba vysušené kukuričné lupienky? Strava papagájov môže byť zložená z množstva vecí, no nikdy nesmie byť nudná. Nelákavé misky s potravou prinášajúlen to, že vaše vtáky jedia, aby zahnali svoj hlad. Môže to byť nebezpečné, ak sa vták práve necíti dobre alebo ak vták netuší, ako v hniezde vychovávať zdravé potomstvo.

Oceňujem pozorovania EB Cravensa:Neexistuje jeden jediný dokonalý spôsob, ako v zajatí kŕmiť papagáje. Nemyslite si, prosím, že pri svojej pohodlnosti budete dávať svojim papagájom každý deň krmivo na štýl mačacieho žrádla, a tak sa svojmu operencovi nejako zavďačíte. Kvalitný prášok pozostávajúci z minerálov a vitamínov, ktorý „ako čierne korenie“ nasypete svojim zvieratám na ich navlhčené jedlo, je pre naplnenie výživových látok vášho domáceho zvieraťa rovnako dôležité, ako pre človeka branie vitamínov na doplnenie jeho výživových potrieb. Všetky exotické stravy sú naďalej vo svojich základných a formatívnych etapách. Pokiaľ nepôjdeme do voľnej prírody a nepreskúmame tam každú sezónnu stravu a to u každého jedného druhu, tak budeme v kŕmení operencov stále len tápať.

 

Mike Hurley

Mike Hurley je šľachtiteľom rôznych druhov papagájov zo Suffolku. Venuje sa chovu s voľným pohybom v rámci voliéry a pozemku. Mike hovorí: Strava mojich papagájovje založená na zmiešaných strukovinách/mungových bôboch, avšak porcie strukovín a ďalších jedál sa z času na čas menia

Ja osobne sa pri kŕmení riadim štyrmi kritériami:

 1. Špecifické nutričné potreby daného plemena

Papagáje, ako sú africké šedé/African Greys a Macawy/Macaws, si vyžadujú stravu s vyšším obsahom tukov, vrátane semien a orechov, než také plemená papagájov ako sú Eclectus a Pionus, ktoré oveľa viac potrebujú strukoviny, ovocie a zeleninu a lenveľmi málo semien.

 

 1. Pestrosť a dostupnosť zdrojov potravy

Čím väčšia pestrosť stravy, tým lepšie! Množstvo ovocia závisí od sezóny. Keď rastie, to povzbudzuje naše papagáje, aby jedli prírodnú stravu s pridanou hodnotou nutričných látok, potrebných na svoj vývin. Množstvo z týchto jedál môžeme nájsť v záhradách najmä na vidieku. Napríklad ja pestujem pre papagáje rastliny/stromy nenáročné na starostlivosť, ako sú napr. báza, figy, kapucínka, ibištek, cukety, vlašské orechy a moruše… a takto by som mohol pokračovať do nekonečna.

 1. Preferencie jednotlivých papagájov

Toto nikdy netreba podceniť. Pokrmy môžu, a podľa môjho názoru majú, byť používané ako všeobecná stratégia na obohatenie.

Z mojich skúseností viem, že veľká väčšina papagájov sa dá donútiť, aby konzumovalirôzne jedlá, ako sú napr. strukoviny. Aj ja právetoto jedlo preferujem a vyžadujem, aby ho zjedli. Týka sato však len časti stravovania. Jednotlivé vtáky, takisto ako aj my, majú svoje obľúbené jedlo. A čo nám bráni v tom, aby sme ich kŕmiliním, pokiaľ je to jedlo zdravé?

 1. Prostredie

Taktiež je dôležité poznamenať, že aj pri spôsobe kŕmenianašich vtákov musíme brať ohľad na umelo vytvorené prostredie, v ktorom ich chováme. To očividne limituje ich energetický výdaj v zmysle ich pohybu, a udržiavania telesnej teploty v miernom teplotnom pásme. Z toto dôvodu im v zime zvyšujem množstvo jedál bohatých na tuky, ako sú slnečnicové a konopné semiačka.

Bill Naylor

Bill je chovateľ vtákov s mnohoročnou praxou, ktorý má za sebou roky praxe v zoo, vo vtačích parkoch a so svojimi vlastnými vtákmi.

Na stravu Bill hovorí toto: „Verím v zásobovanie celou škálou jedál, ktoré budú vtákom žijúcim v zajatí poskytovať odreagovanie sa a obohatenie ich jedálnička. Papagájom poskytujem kompletnú granulovanú stravu, so špecifickými komponentmi pre daný druh. Dopĺňaná je ovocím a zeleninou. Občas ich prikrmujem celými prevarenými vajcami, ktoré sú ešte v škrupine. A musím sa priznať, prikrmujem aj nejakým uvareným a spracovaným jedlom pre ľudí. Nikdy ich nekŕmim olúpanými semenami alebo orechmi, nakoľko si myslím, že výskyt plesní v obaloch s olúpanými semenami a orechmi je príliš vysoký. Ako mi raz povedal jeden vtáčí veterinár, je to ako hrať ruskú ruletu so zdravím vášho papagája.“

Mike Simmons jeden z najlepších trénerov zvieratv Spojenom kráľovstve. Choďte a pozrite si toto leto vtačiu show v Center Parks. Je to stále mladý muž, pritom má už 20-ročné skúsenosti s papagájmi, dravcami a s inými druhmi zvierat. O strave svojich papagájov hovorí: Mojich sedem papagájov kŕmim peletami od Harrison’s a zmesou zeleniny a ovocia. Dva macawy majú viacej orechov a skonzumujú 80 % orechov a peliet

Papagáj patagónsky(Cyanoliseus patagonus) dostáva 40 % peliet, 40 % semien a zmesku ovocia a zeleniny. Amazonky majú 50 % pelie, a 50 % čerstvej stravy. Mike preferuje pelety pre svoju pohodlnosť, ale aj preto, že sa domnieva, že poskytujú dostatok minerálov a vitamínov.

Ben Bennet – náš miestny veterinár.

Každý chovateľ vtákov žijúci v oblasti Colchester môže byť šťastný, že má za svojho veterinára Bena Bennetta. Ja som Bena videl, ako si do parády vzal divoko žijúcich vtákov.

Ben hovorí: Jednoduchá odpoveď na túto otázku by bola skôr pelety ako semená, no toto celý problém len zľahčuje. Veľa papagájov, ktoré vídavam, sú na mixe semien.Treba motivovaťchovateľa a aj samotného papagája, aby mix semien chovateľ vymenil za pelety. Častokrát je lepšie zmeniť mix semien, než sa pokúšať o niečo, čo môže byť veľmi náročné.

Nie všetky zmesky semien sú rovnaké a existujú niektoré veľmi dobré zmesi. No občas sa mi stáva, že vidím chudákov afrických sivých operencov s miskou slnečnicových semiačok.  Taktiež sa mi zdá, že sme sa vybrali smerom k jedlám pre druhy, než pre obvyklé jedlo pre papagáje. Mám klientov, ktorí robia tie najlepšie čerstvé zmesi z vyklíčených strukovín a ďalších čerstvých jedál, no vyžaduje si to viac času, oddanosti a zmysel pre detail, ktorý nemá každý.

Mal som chovateľov, ktorí si mysleli, že ich vtáky sa nebudú páriť, ak im budú dávať pelety, ale iným pelety vyhovovali. Myslím si, že znudenie vtákov kŕmených peletami môže byť problém, no rovnako sa to môže stať pri strave so semien. Myslím si, že strava by mala byť nastavená podľa potrieb a schopností vtáka, ale aj jeho majiteľa.

Debbie Delmer z Walesumá jedného modro-zlatého macawa. Alfie je 10-ročný a je tak dobre vycvičený, že ho využívajú na znášanie vtákov zo stromov, ktoré majiteľom uleteli. Čiže vo svojom novom domove vo Walese sa Alfie osvedčil ako vták záchranár.

Debbie povedala o jeho strave nasledovné: Alfie má peletovú stravu od Kaytee. Zbožňuje pelety a vždy ich zje do posledného kúsku. Sem-tam mu dám za odmenu kúsok zmesi semien, no ak ich má častejšie, tak väčšinu z nich vyhodí. Alfie žerie taktiež množstvo čerstvej stravy, no nič spracované.

Clare Budgen má vo svojej voliére niekoľko vtákov podobných Amazonkám, a taktiež dva voľne lietajúce macawy. Hovorí: Okrem čerstvého ovocia, zeleniny a orechov ich kŕmim namočenými semenami, niekedy mixom semien a peliet pre papagáje. Nemajú ktovieako rady pelety a myslím si, že nákupom peliet len míňam svoje peniaze. Moje amazonky vo voliére mi zjedia Harrison’s pelety ak ich k tomu donútim. Moje macawy uprednostňujú ovocnejšie pelety, no zväčša ich zhodia na zem!

Jayne Boulton sa spolu so svojím manželom Petem starajú o 12 zachránených a kúpených papagájov. Hovorí: Pokiaľ by som sa mala rozhodnúť medzi peletami alebo semenami, tak uprednostňujem kŕmenie semenami. Skúšala som aj pelety, či už Harrison’s alebo Hagen, no nič z toho mi vtáky nejedli, len to rozhádzovali po izbe.

Keď som dostala svojho prvého papagája, tak mi chovateľ odporučilslnečnicu Johnson a Jeff Low pre afrických sivých papagájov (ktorú si môžete kúpiť tu). Viem, že sú vo vnútri aj arašidy, no výrobca zákazníka ubezpečuje, že sú tepelne upravené a stupňom spracovania zodpovedajú ľudskému konzumu. V poslednej dobe výrobca aspoň prestal do zmesky dávať nelúpané arašidy. Taktiež sa mi páči, že tam dáva zmes ovocia a ďalších prísad.

Pre Clifforda (nášho zeleno-krídleho macawa) sme kupovali  No 1alebo výhradne ovocnú zmes, no teraz ho kŕmim tou istou zmesou ako naše šedé. Vyskúšala som Tidymix a AS30, no žiadny z vtákov mi to nežral. Každý deň dostávajú pestrú škálu ovocia a zeleniny aj s drobnou odmenou, ako je vajce, alebo toast potretý banánom.

A na záver – existuje teda nejaký konsenzus?

Pelety sa zdajú byť populárnejšie u niektorých profesionálnejších chovateľov a veterinárov. Tvrdenie, že podiel kŕmenia peletami má byť až 90 %, ako odporúčajú niektorí výrobcovia, sa nepovažuje za rozumné. Pomer, ktorý som si našiel ja, je pre pelety 5 % k 60 %.Detto semená.

Uznávaná prax je aj taká, že zelenina je lepšia než väčšina ovocia, lebo obsahuje menej cukrov. Za potrebné sa taktiež považuje, aby sa striktne obmedzovala napr. ľudská strava, ale aj mnoho ďalších vecí. Nikto ešte doteraz mojej Arthe (africkému sivému), ktorá vie, ako si má otvoriť balenie so sušienkami a vybrať si zo sušienky čokoládu, nedokázal dohovoriť, že s tým má okamžite prestať. Občas ale za odmenu dostane aj malý kúsok čokolády.

By |2018-06-22T10:01:23+00:00June 22nd, 2018|Blog, Papagáje|0 Comments

About the Author: