Kŕmne zmesi alebo granule?

Chcete dať svojmu operencovi tú najlepšiu stravu? Na túto otázku by všetci tí, pre ktorých je  chov vtákov hobby, odpovedali: „Áno.“ Má však táto otázka definitívnu odpoveď? Za súčasného stavu našich poznatkov nie.

Potrava pre papagáje

Môžeme vám poskytnúť užitočné informácie. Možno je práve teraz najvhodnejšia chvíľa na to, aby ste sa zamysleli nad kvalitou stravy pre vašich operených miláčikov.

Vo voľnej prírode môžu byť niektoré zložky potravy k dispozícii skoro počas celého roka, no živiť sa nimi budú vtáky iba v určitej fáze svojho vývoja alebo v určitej časti roka. Napríklad pri operení mladých jedincov alebo pri nedostatku iných zdrojov potravy.

Silva počas práce v južnej Amerike zistil, že mnohé druhy papagájov majú na jedálničku až 60 rôznych položiek. Existuje však veľa dôvodov, prečo je imitovanie stravy voľne žijúcich vtákov pri ich chove takmer nemožné:

  • Celkový počet druhov ovocia, kvetov, semien, kôry a hmyzu, ktorými sa živia
  • Nedostatok týchto zložiek potravy v miernom podnebí
  • Variabilita vtáčej stravy v rôznych fázach ich životného cyklu
  • Nutnosť stravy so zvýšeným obsahom tuku a proteínov potrebných na let divokých vtákov
  • Naše neúplné poznatky o mnohých druhoch

Niečo z histórie granúl/peliet

V 80. rokoch 20. storočia sa najprv produkovali spracovávané peletované a extrudované krmivá. Tieto často propagované krmivá sú z určitého pohľadu naozaj lepšie než pôvodné krmivá založené na semenách. Mnohí majitelia vtákov chovali svojich operencov výlučne semenami, a to ich ochudobňovalo o základné živiny. A čo bolo ešte horšie, niektorí dopriali svojim operencom jedlá, ktoré boli extrémne nevhodné pre ich zdravie.

Nemôžeme povedať, že jeden zemiakový lupienok alebo kúsok suchého koláčika spôsobí, že vták spadne z bydla, no denná konzumácia stravy s vysokým obsahom tukov a vyprážaných jedál, či spracovávaných potravín určených pre ľudí neodvratne skráti život vtákov a zvýši pravdepodobnosť vzniku rôznych chorôb (napr. tuhnutie pečene, upchanie ciev, dny a iné). Eb Cravens, jeden z najskúsenejších chovateľov operencov, zažil všetky tieto stavy u vtákov, ktorých mu priniesli na záchranu amatérski chovatelia, no nikdy nie u vtákov, ktoré pochádzali od renomovaného chovateľa, prípadne od človeka, ktorý si vtákov šľachtí sám.

Nebolo uskutočnených veľa odborných štúdií, ktoré by sa zaoberali výživou papagájov. Vo vtáčom svete išiel najväčší obnos peňazí na výskum hydiny. Dôvody sú jasné. Okrem toho aj prvotné zloženie peliet bolo založené na výskume hydiny. Doteraz ešte nikto neskúmal vplyv dlhotrvajúceho konzumovania peliet na dlhovekosť papagájov. Realizácia tohto typu štúdie je priam nepredstaviteľná.

V časopise Veterinary Record vyšiel pred 15 rokmi významný článok, v ktorom jeho autori L. Hess, G. Maudlin a K. Rosenthal uskutočnili prieskum 135 vtákov v domácom chove, pričom odhadli obsah nutričných látok ich stravy. Majitelia vyplnili dotazník, aby sa dala určiť týždenná spotreba krmiva operencov, ktoré boli neskôr rozdelené do šiestich potravinových skupín  podľa množstva skonzumovaných semien, peliet a ľudskej stravy.

Dve nezávislé laboratóriá následne analyzovali obsah nutričných látok, ktoré skonzumoval každý jeden vták. Potom vyvážený obsah jednotlivých živín porovnali s odhadovanými nákladmi na starostlivosť o domácich vtákov. Vtáky, ktoré konzumovali približne o 50 % menej stravy, ako obsahujú namiešané produkty a zároveň mali nedostatočný príjem vitamínov A, D3 a vápnika. Strava s vysokým obsahom ľudskej potravy má nízky obsah bielkovín, energie, vitamínov a minerálov. Diéta s vysokým obsahom semien má nadmerný obsah tuku a nemá dostatok vitamínov A, D3 a vápnika.

Veterinári, ktorí sa sústavne stretávali s podvyživenými, apatickými, letargickými a nadváhou trpiacimi vtákmi, ktoré nejedli nič iné ako semená, pobádali majiteľov, aby nahradii semená peletovanou stravou. Tento trend potom pokračoval. Množstvo správ dokazuje, že vtákom, ktoré prešli na peletovú stravu, sa následne upravila ich nadváha alebo sa zlepšil ich zdravotný stav.

No ešte lepšie je, že sa začali vyrábať rozmanité pelety s rôznymi výživovými zložkami. Jeden druh alebo jedna veľkosť peliet nie je vhodná pre všetky vtáky. Dnešná škála peliet je naozaj ohromujúca, dnes už dokážete nájsť konkrétne krmivo pre konkrétneho vtáka. Ukážková bola skúsenosť Eba Cravensa s kŕmením krmiva Kaytee pri kŕmení Benniho modro-zlatého papagája, ktorého takto prikrmoval 6 týždňov od jeho vyliahnutia.

Bolo to oveľa jednoduchšie, ako pred pár rokmi, keď namixovanou zmesou ručne kŕmil piatich osirelých papagájov horských v ich hniezde. Štyri papagáje prežili a dožili sa dospelosti.

Ak sa rozhodnete pre pelety, tak si pozorne prečítajte ich zloženie. Porovnajte zloženie peliet s tým, čo majú vtáky k dispozícii vo voľnej prírode. Niektorí pelety odmietajú pre ich uniformitu. Pelety podľa nich chutia každý deň rovnako a ich tvar je stále ten istý.

Papagáje sa vo voľnej prírode vyznačujú tým, že požierajú semená plodov. Eb Cravens odporúča semená guavy, marakuje, figy, jablka, semená tropických dubov, eukalyptu, papaye, palmové semená, semená bodliakov, kvetov a tráv, semená ryže, kukurice, obilnín, semien dubu, semená rastlín z rodu nohovec (Podocarpus) a hlohyňa (Pyrocantha), semená borovice, buku, tekvice, uhorky a melónu, semená repky, fazule, hrachu, šošovice, pohánky a stovky ďalších.

Semená sú prírodné balíčky uskladnenej živej energie a sú hlavným dôvodom, prečo má toľko papagájov a parakeetov/papagájikov také odolné zahnuté zobáky. Chovatelia rodov papagájec, agapornis, platycercus, kakadu, ara a ďalších robia svojim vtákom medvediu službu, keď súhlasia s nezmyselnou teóriou, že semená sú pre papagájov nevhodné.

Tu si od Eba Cravensa prečítajte viac.

Hoci papagáje žerú vo voľnej prírode najmä semená, v súčasnosti už vieme, že strava založená na semenách je nedostatočná. Spoliehanie sa na semená ako na jedinú výživu dovedie vtáky väčšiny druhov k ich podvýžive. Niektoré druhy vtákov prejavia známky podvýživy skôr ako iné, a to v závislosti od požiadaviek kladených na jednotlivé druhy. Príznaky podvýživy u vtákov zahŕňajú:

  • deformované perie
  • nadmerný rast zobáku a pazúrov
  • šupinatá pokožka
  • čierne sfarbenie na zelených alebo žltých perách
  • prebytočný keratín (roh) na zobáku, čo mu dáva ohyzdný vzhľad
  • chronické infekcie
  • paralýza (lutino Cockatiels)
  • hnedé zhustené olupovanie (rod papagájec)
  • upchatie vajcovodu, vajcia s tenkou škrupinou, novonarodené jedince s nohami obkročmo
  • vyhryzávanie si peria
  • obezita
  • ochorenie tučnej pečene

Podvýživa nie je limitovaná len na vtáky, ktoré sa živia výhradne iba semenami. K podvýžive môžu taktiež prispieť aj iné druhy stravy, akou je i formulovaná strava.

 Gloria Scholbe nám v informatívnom článku radí, aby sme zvážili tieto poznatky:

  • Na svete neexistuje žiadne také jedlo alebo potravinový vzorec, ktoré by spĺňali nutričné požiadavky všetkých druhov vtákov.
  • Semená predstavujú prirodzený a dôležitý zdroj živín, preto by mali byť čo najčastejšie zahrnutédo vtáčej stravy.
  •  Vylúčenie všetkých semien zo stravy len preto, lebo im chýbajú niektoré živiny, je z hľadiska stravovania zlé rozhodnutie.
  • Strava pozostávajúca iba zo semien spôsobuje u vtákov podvýživu.

Naším problémom (vtáky s tým problém nemajú) je to, že väčšina vtákov preferuje práve semená pred zelenou stravou. Keďže vtáky dennodenne odmietajú zelenú stravu, ošetrovatelia im ju prestávajú krájať a ponúkať. neksôr, keď papagáje v súvise s nevhodnou stravou ochorejú, veterinár im predpíše pelety.

Pred tým ako spravíte akékoľvek rozhodnutie, mali by ste zvážiť jednu vec: zvyčajne ,dostanete to,koľko za to zaplatíte’. Lacné alternatívy kŕmenia môžu mať škodlivé účinky. V peletách nájdeme umelé farbivá, v semenách prach, pričom môžu pelety aj semená zatuchnúť v prípade nesprávneho skladovania

Čo na to hovoria ošetrovatelia papagájov?

Po skúmaní niekoľkých majiteľov papagájov rôznych druhov, profesionálnych a trénerov, úspešných chovateľov, majiteľov, pre ktorých je chovanie len hobby, a chovateľov voľne sa pohybujúcich papagájov sa zistilo, že väčšina z nich má vtáky, chovné kusy na párenie, alebo voľne lietajúce vtáky. Sam Marriage z Marriage’s Specialist Foods hovorí: „Vyrábame mnoho druhov kŕmnych peliet, takže si myslím, že pelety nie sú zlý spôsob na kŕmenie zvierat. No spôsob, akým kŕmime napríklad králika alebo sliepku, je veľmi rozdielny od toho ako kŕmime papagáje. Papagáje sú veľmi inteligentné vtáky, vo voľnej prírode si potravu vyhľadávajú prirodzene samy, na otváranie škrupín používajú svoje nohy, zobák a jazyk. S jedlom musia mať určitú interakciu, musí to byť pre ne duševne stimulujúce. Som presvedčený o tom, že hromadne vyrábané pelety jedného tvaru, rovnakého vzhľadu, veľkosti, bohaté na sacharidy a zomleté na prášok, tepelne zohriate na vyše 100°C nie je tá najpríťažlivejšia strava. Nevzbudzuje u vtákov dlhodobý záujem. Vo svete živočíšnych krmív je momentálne veľký rozruch v súvislosti s peletami lisovanými za chladna bez obsahu mäsa v odvetví živočíšnych krmív. Vždy je však dôležitá kvalita semien a kvalita zmesí. Treba sa zakaždým uistiť, či daný mix neobsahuje väčšie množstvo nezdravých látok. Z toho by mohol rýchlo vzniknúť problém, akým je obezita.“

Vtáky majú radosť z lúskania semien. U spracovávaných peliet to tak nie je, vtáky sú z nich nesmierne znudené. Ako by sa vám to páčilo, keby ste museli neustále, každý deň, celý svoj život jesť iba vysušené kukuričné lupienky? Strava papagájov môže byť zložená z množstva vecí, no nikdy nesmie byť nudná. Nelákavé misky s potravou prinášajú len to, že vaše vtáky jedia, aby zahnali svoj hlad. Môže byť nebezpečné, ak sa vták práve necíti dobre alebo ak netuší, ako v hniezde vychovávať zdravé potomstvo.

Pozorovanie Eba Cravensa dokázalo, že neexistuje jeden jediný dokonalý spôsob, ako v zajatí kŕmiť papagáje. Nemyslite si, že pri svojej pohodlnosti budete dávať svojim papagájom každý deň krmivo na štýl mačacieho žrádla, a tak sa svojmu operencovi nejako zavďačíte. Kvalitný prášok pozostávajúci z minerálov a vitamínov, ktorý „ako čierne korenie“ nasypete svojim zvieratám na ich navlhčené jedlo, je pre naplnenie výživových látok vášho domáceho zvieraťa rovnako dôležité, ako príjem vitamínov pre človeka. Všetky exotické stravy sú naďalej vo svojich základných a formatívnych etapách. Pokiaľ nepôjdeme do voľnej prírody a nepreskúmame tam každú sezónnu stravu a to u každého jedného druhu, tak budeme v kŕmení operencov stále len tápať.

 

Mike Hurley

Mike Hurley zo Suffolku je šľachtiteľom rôznych druhov papagájov. Venuje sa chovu s voľným pohybom v rámci voliéry a pozemku. Mike hovorí: „Strava mojich papagájov je založená na zmiešaných strukovinách/mungových bôboch, avšak porcie strukovín a ďalších jedál sa z času na čas meniaJa osobne sa pri kŕmení riadim štyrmi kritériami:

  1. Špecifické nutričné potreby daného plemena

Papagáje, ako sú africké šedé/African Greys a Macawy/Macaws, si vyžadujú stravu s vyšším obsahom tukov, vrátane semien a orechov, než také plemená papagájov ako sú Eclectus a Pionus, ktoré potrebujú oveľa viac strukovín, ovocia a zeleniny a len veľmi málo semien.

  1. Pestrosť a dostupnosť zdrojov potravy

Čím väčšia pestrosť stravy, tým lepšie! Množstvo ovocia závisí od sezóny. Keď rastie, to povzbudzuje naše papagáje, aby jedli prírodnú stravu s pridanou hodnotou nutričných látok, potrebných na svoj vývin. Veľa z týchto jedál môžeme nájsť v záhradách najmä na vidieku. Napríklad ja pestujem pre papagáje rastliny/stromy nenáročné na starostlivosť, ako sú napr. báza, figy, kapucínka, ibištek, cukety, vlašské orechy a moruše… a takto by som mohol pokračovať do nekonečna.

  1. Preferencie jednotlivých papagájov

Toto nikdy netreba podceniť. Pokrmy môžu, a podľa môjho názoru majú, byť používané ako všeobecná stratégia na obohatenie.

Z mojich skúseností viem, že veľká väčšina papagájov sa dá donútiť k tomu, aby konzumovali rôzne jedlá, ako sú napr. strukoviny. Aj ja práve toto jedlo preferujem a vyžadujem pd nich, aby ho zjedli. Týka sa to však len časti stravovania. Jednotlivé vtáky, takisto ako aj my, majú svoje obľúbené jedlo. A čo nám bráni v tom, aby sme ich ním kŕmili, pokiaľ je to zdravé?

  1. Prostredie

Rovnako dôležité je poznamenať, že aj pri spôsobe kŕmenia našich vtákov musíme brať ohľad na umelo vytvorené prostredie, v ktorom ich chováme. To očividne limituje ich energetický výdaj, čo sa týka ich pohybu, a udržiavania telesnej teploty v miernom teplotnom pásme. Z tohto dôvodu im v zime zvyšujem množstvo jedál bohatých na tuky, ako sú slnečnicové a konopné semiačka.“

Bill Naylor

Bill je chovateľ vtákov s mnohoročnou praxou, ktorý má za sebou roky praxe v zoo, vo vtačích parkoch a so svojimi vlastnými vtákmi.

Na stravu sa Bill vyjadril nasledovne: „Verím v zásobovanie celou škálou jedál, ktoré budú vtákom žijúcim v zajatí poskytovať odreagovanie sa a obohatenie ich jedálnička. Papagájom poskytujem kompletnú granulovanú stravu, so špecifickými komponentmi pre daný druh. Dopĺňaná je ovocím a zeleninou. Občas ich prikrmujem celými prevarenými vajcami, ktoré sú ešte v škrupine. A musím sa priznať, že prikrmujem aj nejakým uvareným a spracovaným jedlom pre ľudí. Nikdy ich nekŕmim olúpanými semenami alebo orechmi, nakoľko si myslím, že výskyt plesní v obaloch s olúpanými semenami a orechmi je príliš vysoký. Jeden vtáčí veterinár mi raz povedal, že je to ako hrať ruskú ruletu so zdravím vášho papagája.“

Mike Simmons

Mike je jedným z najlepších trénerov zvierat v Spojenom kráľovstve. Je to stále mladý muž, pritom má už 20-ročné skúsenosti s papagájmi, dravcami a s inými druhmi zvierat. O strave svojich papagájov hovorí: „Mojich sedem papagájov kŕmim peletami od Harrison’s a zmesou zeleniny a ovocia. Dve ary majú viacej orechov a skonzumujú 80 % orechov a peliet

Papagáj patagónsky (Cyanoliseus patagonus) dostáva 40 % peliet, 40 % semien a zmesku ovocia a zeleniny. Amazonky majú 50 % peliet a 50 % čerstvej stravy.“ Mike preferuje pelety pre svoju pohodlnosť, ale aj preto, že sa domnieva, že poskytujú dostatok minerálov a vitamínov.

Ben Bennet 

Každý chovateľ vtákov žijúci v oblasti Colchester môže byť šťastný, že má za svojho veterinára Bena Bennetta.

Ben si myslí, že: „Jednoduchá odpoveď na túto otázku by bola skôr pelety ako semená, no toto celý problém len zľahčuje. Veľa papagájov, ktoré vídavam, sú na mixe semien. Treba motivovať chovateľa a aj samotného papagája, aby mix semien chovateľ vymenil za pelety. Častokrát je lepšie zmeniť mix semien, než sa pokúšať o niečo, čo môže byť veľmi náročné.

Nie všetky zmesi semien sú rovnaké a existujú niektoré veľmi dobré. No občas sa mi stáva, že vidím chudákov afrických sivých operencov s miskou slnečnicových semiačok.  Taktiež sa mi zdá, že sme sa vybrali smerom k jedlám pre druhy, než pre obvyklé jedlo pre papagáje. Mám klientov, ktorí robia tie najlepšie čerstvé zmesi z vyklíčených strukovín a ďalších čerstvých jedál, no vyžaduje si to viac času, oddanosti a zmysel pre detail, ktorý nemá každý.

Mal som chovateľov, ktorí si mysleli, že ich vtáky sa nebudú páriť, ak im budú dávať pelety, ale iným pelety vyhovovali. Myslím si, že znudenie vtákov kŕmených peletami môže byť problém, no rovnako sa to môže stať pri strave so semien. Strava by mala byť nastavená podľa potrieb a schopností vtáka, ale aj jeho majiteľa.“

Debbie Delmer z Walesu má jednú modro-zlatú aru. Alfie má 10 rokov a je tak dobre vycvičený, že ho využívajú na znášanie vtákov zo stromov, ktoré majiteľom uleteli. Čiže vo svojom novom domove vo Walese sa Alfie osvedčil ako vták záchranár.

Debbie povedala o jeho strave nasledovné: „Alfie má peletovú stravu od Kaytee. Zbožňuje pelety a vždy ich zje do posledného kúsku. Sem-tam mu dám za odmenu kúsok zmesi semien, no ak ich má častejšie, tak väčšinu z nich vyhodí. Alfie žerie taktiež množstvo čerstvej stravy, no nič spracované.“

Clare Budgen má vo svojej voliére niekoľko vtákov podobných amazoňanom, a taktiež dve voľne lietajúce ary. „Okrem čerstvého ovocia, zeleniny a orechov ich kŕmim namočenými semenami, niekedy mixom semien a peliet pre papagáje. Nemajú ktovieako rady pelety a myslím si, že nákupom peliet len míňam svoje peniaze. Moje amazoňany vo voliére mi zjedia Harrison’s pelety ak ich k tomu donútim. Moje ary uprednostňujú ovocnejšie pelety, no zväčša ich zhodia na zem!

Jayne Boulton sa spolu so svojím manželom Peteom starajú o 12 zachránených a kúpených papagájov.  „Pokiaľ by som sa mala rozhodnúť medzi peletami alebo semenami, tak uprednostňujem kŕmenie semenami. Skúšala som aj pelety, či už Harrison’s alebo Hagen, no nič z toho moje vtáky nejedli, len to rozhádzovali po izbe. Keď som dostala svojho prvého papagája, tak mi chovateľ odporučil slnečnicu Johnson a Jeff Low pre afrických sivých papagájov. Viem, že sú vo vnútri aj arašidy, no výrobca zákazníka ubezpečuje, že sú tepelne upravené a stupňom spracovania zodpovedajú ľudskému konzumu. V poslednej dobe výrobca aspoň prestal do zmesky dávať nelúpané arašidy. Taktiež sa mi páči, že tam dáva zmes ovocia a ďalších prísad. Pre Clifforda (našu aru zeleno-krídlu) sme kupovali  No 1 alebo výhradne ovocnú zmes, no teraz ho kŕmim tou istou zmesou ako naše ary sivé. Vyskúšala som Tidymix a AS30, no žiadny z vtákov  to nežral. Každý deň dostávajú pestrú škálu ovocia a zeleniny aj s drobnou odmenou, ako je vajce, alebo toast potretý banánom.“

Existuje vlastne nejaký konsenzus?

Pelety sa zdajú byť populárnejšie u niektorých profesionálnejších chovateľov a veterinárov. Tvrdenie, že podiel kŕmenia peletami má byť až 90 %, ako odporúčajú niektorí výrobcovia, sa nepovažuje za rozumné. Uznávaná prax je aj taká, že zelenina je lepšia než väčšina ovocia, lebo obsahuje menej cukrov. Za potrebné sa taktiež považuje, aby sa striktne obmedzovala napr. ľudská strava, ale aj mnoho ďalších vecí.